Men

Rank BIB Name Nation Swim Bike-Lap Bike Run-Lap Run
1. 50 Robert Karas POL 02:41:19 67 18:05:16 96 30:48:57
2. 34 Rait Ratasepp EST 03:25:10 67 20:06:15 96 33:20:14
3. 49 Henning Olsrud NOR 03:45:01 67 21:31:39 96 34:12:12
4. 23 Andreas Six AUT 03:21:20 67 22:17:49 96 38:23:45
5. 12 Stefan Chares GER 03:13:10 67 23:04:16 96 41:13:23
6. 28 Kenneth Clausen DEN 03:33:53 67 25:03:03 96 42:35:44
7. 35 Steve Casteret FRA 04:04:52 67 24:12:50 96 42:37:58
8. 24 Norbert Lüftenegger AUT 03:54:27 67 26:28:18 96 43:01:58
9. 45 Janis Miezers LVA 03:47:14 67 23:52:08 96 43:16:47
9. 10 Mark Hohe-Dorst GER 03:23:27 67 21:57:12 96 43:44:53
11. 51 Johan Hallengren SWE 03:46:30 67 23:34:29 96 43:45:52
12. 27 Morten Hasselbalch DEN 03:55:21 67 23:11:21 96 44:16:55
13. 54 Mats Landin SWE 04:36:59 67 26:36:53 96 45:41:59
14. 46 Fabio Spiteri MLT 03:23:04 67 26:29:55 96 45:44:51
15. 17 Jürgen Zyla GER 05:30:59 67 27:34:54 96 46:25:06
16. 33 Steen Mortensen DEN 03:39:41 67 24:55:41 96 46:34:30
17. 31 Klavs Theilsborg DEN 03:52:46 67 26:44:22 96 47:59:17
18. 53 Mattias Andreasson SWE 03:51:43 67 25:43:11 96 48:01:42
19. 13 Peter Knein GER 03:38:51 67 26:39:59 96 48:32:54
20. 30 Per Johansen DEN 04:27:52 67 26:11:00 96 48:40:03
21. 37 Jean-Christophe Godou FRA 04:41:29 67 27:21:59 96 49:51:04
22. 38 Serge Mortz FRA 04:27:53 67 26:55:01 96 50:20:37
23. 25 Mladen Nedic BIH 04:17:57 67 28:46:31 96 50:36:33
24. 15 Roland Patzina GER 04:24:32 67 29:52:40 96 51:40:58
25. 42 Antal Vöneki HUN 04:57:30 67 30:24:25 96 53:46:38
26. 26 Mads Holm Andersen DEN 04:13:09 67 29:10:46 96 54:43:20
27. 19 Thomas Henz GER 03:36:08 67 29:31:10 96 55:01:37
28. 44 Christian Landresse LUX 03:50:00 67 26:47:11 96 55:21:11
29. 32 Kim Hansen DEN 03:51:05 67 25:27:34 96 55:34:13
30. 4 Oliver Greunke GER 04:00:35 67 32:33:22 96 55:38:30
31. 36 Sebastien Dubois FRA 04:05:37 67 30:23:32 96 56:06:32
32. 21 Jorge Rodriguez ARG 04:29:49 67 32:08:20 96 56:20:10
33. 3 Darius Dybek GER 03:57:00 67 31:41:26 96 56:54:46
34. 52 Benny Halvarsson SWE 05:16:17 67 29:55:49 96 57:24:42
35. 5 Lars König GER 04:08:48 67 31:38:48 96 57:30:35
36. 47 Seng Tian Lim MYS 04:36:43 67 30:56:45 96 57:39:49
37. 1 Marc Spiegler GER 03:42:13 67 24:39:30 27 30:12:54
38. 16 Andreas Richter GER 04:24:43 67 29:22:04 18 34:35:40
39. 8 Lüder Schulz-Nigmann GER 03:56:47 50 17:09:30 0 99:99:99
40. 7 Tristan Vinzent GER 03:49:00 34 15:58:13 0 99:99:99
41. 11 Matthias Bölsche GER 05:09:18 27 17:55:34 0 99:99:99
42. 20 Dominik Kozanda GER 04:50:50 10 10:13:29 0 99:99:99
43. 22 Markus Plöckinger AUT 04:55:02 7 07:28:36 0 99:99:99
44. 43 Sarath Manchala IND 06:12:11 4 07:56:48 0 99:99:99

Women

Rank BIB Name Nation Swim Bike-Lap Bike Run-Lap Run
1. 48 Marie Veslestaul NOR 04:23:39 67 24:23:51 96 39:29:43
2. 18 Mareile Hertel GER 03:31:17 67 21:37:37 96 39:37:47
3. 29 Kristin Stengaard DEN 03:58:31 67 26:51:20 96 51:12:06
4. 9 Marion Rita Dang geb. Hei GER 05:58:38 67 33:34:55 96 57:24:10
5. 6 Miriam Rau GER 05:00:19 67 33:10:23 96 57:30:27
6. 14 Kristin Rümenapf GER 04:47:30 67 33:08:40 85 57:46:35
7. 40 Suraya Oliver GBR 04:39:18 23 16:52:47 0 99:99:99
8. 41 Clare McKenna GBR 04:03:02 14 09:26:47 0 99:99:99

Teams

Rank BIB Name Nation Swim Bike-Lap Bike Run-Lap Run
1. 56 TriTeam ManPower Staffel . 03:08:16 67 22:56:16 96 36:55:59
2. 57 Never Give Up 2+1 Staffel . 04:32:45 67 23:23:09 96 38:04:28
3. 55 4./GebJgBtl 232 Staffel . 03:40:04 67 28:19:58 96 48:02:07

24h

Rank BIB Name Nation Laps km
Nation Laps km
1. 69 Strauß Familie GER 155 204,383
2. 62 Katrin Tüg-Hilbert GER 118 155,594
3. 67 Rafael Siems GER 104 137,134
4. 60 John Vella MLT 97 127,904
5. 68 Alexandra Weißberg GER 76 100,213
6. 65 Michael Gaertner GER 71 93,620
7. 61 Andreas Meyer GER 64 84,390
8. 66 Jörg Borkowski GER 62 81,753